image

Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvod > Obec > O naší obci

O naší obci

Současnost

Obec Šumavské Hoštice se rozprostírá 7 km východně od města Vimperka, 763 m n.m. v krásné přírodě šumavského podhůří. Pod správu místního obecního úřadu spadají obce Kosmo, Vojslavice, Škarez a Nedvídkov. Dohromady mají zhruba 380 obyvatel.

V obci se nachází mateřská škola, základní škola do deváté třídy. Dále je zde pobočka České pošty, Kulturní dům s restaurací. Je tu možnost ubytování na privátech a nákupu potravin a smíšeného zboří v místním koloniálu. V obci má sídlo několik podnikatelů: ze služeb truhlářství, malířství, zednictví, prodej zdravotnického a stavebního materiálu a autorizovaný servis Škoda. Obec má dlouholetou sportovní tradici. Nachází se zde sportovní areál fotbalového klubu FC Šumavské Hoštice.

Obecní úřad Šumavské Hoštice

Šumavské Hoštice

Šumavské Hoštice

Historie obce

Naše obec je poprvé zmiňována v r. 1352. V 16 stol. Byla rozdělena a část vsi připojena k panství lčovickému a část k vimperskému. v polovině 17. stol. Byla ves spojena a připadla k panství vimperskému. Později se stala součástí majetku Schwanzenbergů.

Nejvýznamnější památkou obce je kostel Sv. Filipa a Jakuba. Ten byl původně Gotický. Roku 1654 vyhořel. Později v roce 1672 byl opraven a postaven nový oltář. v roce 1748 byl F. Fortinem zcela přestavěn do barokní podoby.

Zde byla vedena matrika s nejstarším zápisem z roku 1784. K památným budovám patří ještě bývalý hostinec z roku 1846. Stavba je díle lidového stavitele Jakuba Bursy.

kostel Sv. Filipa a Jakuba